Zavrieť

Pretekanie

Preteky v pokroku

Preteky sú neoddeliteľnou súčasťou každého vozidla Honda. Pretože to, čo sa naučíme na trati, používame vo vozidlách, ktorými jazdíte vy.

Za každým víťazstvom a každou prehrou sa ukrýva jediný dôvod. Pretekáme, aby sme sa zlepšovali.

Posunúť

Formula 1

Pretekárske vozidlo Honda na preteky Formuly 1.

V roku 1964 sme prekvapili svet vlastným pretekárskym vozidlom na preteky F1. V roku 1965 sme ukázali, že máme víťazného ducha.

Modelky oslavujúce prvé víťazstvo Hondy v pretekoch Formuly 1.

Naše prvé víťazstvo v pretekoch Formuly 1

Motor vozidla Formuly 1 RA272 vychádzal z technológie našich pretekárskych motocyklov.

Bol to 1,5-litrový motor V12 – v podstate ho teda tvorilo dvanásť motorov s objemom 125 cm3. Motor sme na podvozok usadili priečne, čo bola úplná novinka.

24. augusta 1965, v druhom roku pretekania, sme na Veľkej cene Mexika zvíťazili s vozidlom RA272, ktoré pilotoval Richie Ginther. Dosiahli sme toto víťazstvo vďaka pokrokovému novému motoru a dizajnu podvozka? Určite áno. Dosiahli sme naše prvé víťazstvo v pretekoch Formuly 1.

Naša víťazná formula

V roku 1989 získal Ayrton Senna svetový titul pred druhým Alainom Prostom – prvé a druhé miesto pre Hondu.

Bola to prvá sezóna po zavedení nových pravidiel týkajúcich sa motora, kedy nastal prechod od turbomotorov k motorom s prirodzeným nasávaním.

McLaren-Honda v tejto sezóne dominovala 11 víťazstvami v rade. Stačilo to aj na získanie Pohára konštruktérov.

Type R

Aj najnovší prírastok dostal do vienka pretekársku trať.

História modelu Type R siaha až k vozidlu RA 272 pretekov Formuly 1, ktoré bolo prvým vozidlom Honda, ktoré získalo Veľkú cenu. Toto úžasné vozidlo v majstrovskej bielej farbe sa odráža vo všetkých modeloch vozidla Type R, ktoré sme postavili. Písmeno „R“ znamená Racing (Pretekanie) a bolo prvýkrát použité na modeli Honda NSX Type R v roku 1992. Odvtedy sme postavili niekoľko ďalších. Každá novinka je udalosťou a najnovšia verzia s ikonickým červeným znakom, Civic Type R, sa na cesty dostane v roku 2015.

Červený znak Hondy. Detail.

Ikonický červený znak modelu Type R je symbolom našej stajne cestných pretekárskych vozidiel.

Pohľad na tri štvrtiny prednej časti vozidla Honda Civic Type R.

Druhá strana Hondy: Civic Type R, ktorý bude predstavený v roku 2015.

Honda zvíťazila v súťaži World Solar Challenge

A naša víťazná kombinácia? Sila snov a energia slnka.

V novembri 1996 sa 46 vozidiel poháňaných slnečnou energiou vydalo na 3 000 km dlhú trasu z Darwinu na juh do Adelaide. Prvé vozidlo v cieli, Honda Dream, vytvorilo nový rekord pretekov dosiahnutím priemernej rýchlosti 89,9 km za hodinu (56 míľ/h) počas štyroch dní.

Koláž fotografií vozidla Honda Dream.

Súčasné preteky

Vozidlo Honda F1 s členmi tímu.

Vždy sme pretekali a pretekať aj budeme.

Naše účinkovanie na pretekoch Formuly 1 začalo v 60-tych rokoch, keď sme súťažili aj ako tím, aj ako dodávateľ motora. V sezóne 2015 je Honda pripravená opäť súťažiť.

Všetky súťaže, ktorých sa zúčastníme, či už zvíťazíme alebo nezvíťazíme, sú pre spoločnosť Honda víťazstvom, pretože počas každých pretekov sa o našich vozidlách naučíme niečo nové. A to, čo sa naučíme, používame vo vozidlách, ktorými jazdíte vy.

 

Pohľad na vozidlo Honda Civic WTCC zboku.